Zdravotní péče, očkování a důležité kontakty

Zdravotní péče v Dominikánské republice

Česká republika nemá s Dominikánskou republikou žádnou smlouvu na lékařskou péči, je proto nezbytně nutné si před cestou sjednat kvalitní cestovní pojištění a pojištění léčebných výloh, které platí pro Dominikánskou republiku. Zjistěte si také od své pojišťovny, kterou nemocnici v místě vaší dovolené můžete v případě potřeby navštívit (Smluvní partner pojišťovny).

Dominikánská republika má své státní nemocnice, kde nejsou úplně dobré hygienické podmínky a vybavenost,tedy turistům není vhodné je v případě potřeby navštěvovat. V místech s velkou koncentrací turistů a rezidentů jsou již soukromé nemocnice nebo soukromí lékaři, kteří spolupracují s mezinárodními pojišťovnami a svým prostředím i vybavením připomínají americký standard a poskytují skvělou lékařskou péči.

V případě úrazu či nemoci je však zapotřebí nejdříve kontaktovat asistenční službou pojišťovny, u které jste si sjednali cestovní pojištění, zda Vám ošetření u soukromého lékaře či v soukromé nemocnici uhradí. Náklady za lékařské ošetření Vám pojišťovna proplatí pouze v případě, že jste byli ošetřeni ve smluvním zdravotnickém zařízení pojišťovny.

Dále vám vaše asistenční služba sdělí všechny potřebné informace jak postupovat. Některé nemocnice ještě požadují od pacienta hotovost, kterou pak dostanou od pojišťovny nazpět, ale většina nemocnic už si vše vyřizuje s pojišťovnou sama. Pokud u vás nastanou menší zdravotní komplikace, poraďte se v hotelu, se zkušeným průvodcem nebo v lékárně. Pečlivě si uschovejte veškeré originály účtů, receptů a dalších dokladů, které budete potřebovat při dalším jednání s pojišťovnou.

Všeobecná pravidla při pobytu v Dominikánské republice

Před odjezdem na dovolenou navštivte svého lékaře a vezměte s sebou všechny potřebné léky, které pravidelné užíváte. Přibalte si běžně používané léky na bolest, snížení teploty, na alergii,na střevní potíže atd.  U Vašeho stomatologa si raději nechte zkontrolovat chrup, ať si neznepříjemníte svůj pobyt. Pijte jen balenou vodu, voda z kohoutku není pitná! Používejte prostředky na opalování s dostatečným ochranným faktorem a nevystavujte příliš přímému slunci. V poledních hodinách se neopalujte a noste přikrývku hlavy! Hodně pijte (nejen rum a koktejly) a vyhýbejte se extrémně studeným nápojům. Klimatizaci se snažte používat s mírou, raději na pokoji pouštějte stropní fény, ventilátory.

Nejbližší nemocnice Cabarete Medical Center

Cabarete Medical Center
Carretera Sosua-Cabarete Km 1,
Sosua, Dominican Republic
1 (809) 571 4696

http://www.cabaretemedicalcenter.com/

  •  Otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.Lékařské konzultační hodiny:
    Pondělí až pátek od 8-12 a 14-17
    Sobota 8-12
    Pohotovost 24 hodin
  • v případě potřeby lékaři navštěvují pacienty i domy nebo na hotelu.
  • nemocnice akceptujeme mezinárodní zdravotní pojištění, cestovní pojištění a spolupracují s většinou z místních zdravotních pojišťoven.
Grupo-Rescue partner pojišťoven
nemocnice v Sosúa
lékaři v Dominikánské republice

Povinná očkování do Dominikánské republiky

Pro vstup do Dominikánské republiky není povinné žádné očkování.

Doporučuje se očkování proti malárii, žloutence typu A a B, břišnímu tyfutetanu a vzteklině.

V horských oblastech a ve vnitrozemí je riziko výskytu komárů, jejichž štípnutí může způsobit nákazu horečky dengue, ve sladkých stojatých vodách by jste mohli být ohroženi leptospirózou. Byl zde také objeven výskyt viru Zika.

Večer se doporučuje používat repelent a chránit se oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi před štípnutím komárů, kteří ve výjimečných případech mohou přenášet malárii.

Jedovatý hadi, pavouci a štíři se vyskytují převážně ve volné přírodě, v lesích a horách. S takovými tvory  se v turistických letoviscích setkáte jen opravdu výjimečně! Buďte ale opatrní na nejjedovatějšího a nevině vypadajícího tvora, který se místní stonožka „Cienpiedras“!!! V případě uštknutí nebo kousnutí jakéhokoliv zvířete vždy vyhledejte lékaře!

cienpiedras - nejjedovatější stonožka

Důležité kontakty v Dominikánské republice

Základní telefonní čísla

Pohotovostní číslo………911

Hasiči……………………809-6822000

Národní policie………….809-6823151

Červený kříž……………..809-6823792

Tecni-taxi…………………5672010

Transporte turístico-taxi….809-4221330

 

Generální konzulát Dominikánské republiky

Nad Strakovkou 2291/9, Praha 6 – Dejvice

Tel.: 241 409 939

Fax: 220 515 837

Honorární konzulát České republiky v Dominikánské republice

Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Santo Domingo

Tel.: 001809/6856900, 2215602

Fax: 001809/2215607

E-mail: santodomingo@honorary.mzv.cz

Provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 08.00 – 12.00, 14.00 – 17.00