Kuchyně Dominikánské republiky
V dominikánské kuchyni se díky bohaté historii prolínají vlivy španělské, africké a indiánské kuchyně. Jídla jsou už na pohled barevná, pestrá, sytá a kořeněná. V kombinaci společně s produkty místního zemědělství pak vznikají typické dominikánské pokrmy, které lákají mnoho turistů, aby je během své dovolené ochutnali.. Ve většině jídel dominuje hovězí maso. Dobytek se tu hojně pase na zelených stráních téměř všude. Dále se zde vaří z kuřecího a vepřového maso, často se objevují i mořské ryby a plody moře.
Základem většiny hlavních jídel je rýže, fazole a smažené banány. Nejedná se však o banány jaké známe my, ale o odrůdu plátano, tedy banány, které koupíte se zelenou slupkou a jí se pouze vařené. Často se konzumují také brambory (papas), sladké brambory (batáty) a juka (yuka).
Stejně jako ve většině zemí, které mají moře, tak i v dominikánské kuchyni najdeme velmi často ryby a mořské plody. Ryby se podávají grilované (a la plancha), smažené (frito), s omáčkou (a la criolla) nebo v kokosovém mléce (a la coco).
Jako koření se nejčastěji používá chilli, kari, hřebíček, koriandr. Pokrmy se dochucují také cibulí a česnekem, limetkou,kokosem nebo kokosovým mlékem, maniokem a celerem.
Národní jídlo
Národním jídlem je „La Bandera Dominicana“, což je v překladu Dominikánská vlajka. Mezi všemi Dominikánci je tento pokrm velice oblíbený. A to nejen proto, že na jeho přípravu potřebujete suroviny, které jsou v Dominikánské republice levné, ale hlavně pro jeho lahodnou chuť. Tento národní pokrm se vaří z dušeného hovězího nebo kuřecího masa s bílou rýží a omáčkou z červených fazolí. Název pramení ze shody barev státní vlajky a jídla, ale každá hospodyňka má na toto jídlo svůj vlastní recept. Takže vlastně můžete ochutnat toto jídla na různé způsoby.
Dezerty
Bohatý je v Dominikánské republice také výběr sladkostí. Nejčastějším moučníkem jsou zde opět smažené banány, tentokrát však přelité karamelem a sypané strouhaným kokosem, rýžový puding, karamelový krém, dochucený kokosem, vanilkou a ovocem, mangový koláč, sladká kokosová pasta nebo „flan“, což je vlastně obdoba pudingu. Na plážích se dají koupit různé sladké placky, které jsou bud oříšky nebo plátky sušeného ananasu v karamelu nebo slazeném kokosovém mléce. Děti si vždy oblíbí kokosová lízátka v karamelu Memelos nebo se jim říká Palitos de Coco.
A pak samozřejmě spousta ovoce – ananasy, banány, mnoho druhů melounů, mango, papája, maracuja, carambola, limoncillo, citrusy a jiné druhy exotického ovoce.
Habichuelas con Dulce – tento typicky dominikánský pokrm patří mezi nejoblíbenější jídla v zemi. Pod tímto názvem se ukrývá sladký krém vyrobený z fazolí. Neexistuje jednotný recept na toto Dominikánci milované jídlo – každá rodina má svůj tradiční recept, který se dědí z generace na generaci.
Nápoje
Národním nápojem Dominikánců je nápoj z cukrové třtiny, která se tu pěstuje ve velkém, rum. Rum se v Dominikánské republice pije ve velkém a snad při každé příležitosti. Nejznámější rumy Dominikánské republiky bezpochyby patří Brugal, Ron Barcelo, ale i rumy s kubánským srdcem Cubanacán, Cubaney, Guantanamera, ale i Presidente inspirovaný kubánským národním hrdinou. Rumyy se dělí na bílý, zlatý a tmavý rum. Bílý rum je základem všech míchaných nápojů, ať již se jedná o Piňa Coladu, Cuba libre, Coco loco nebo Mojito. Samotný se nejčastěji pije zlatý a tmavý rum. Oblíbené je zde také daiquiri (rum s citrónovou šťávou), rumový punč.
Další dominikánskou specialitou je „Mama Juana“ z rumu, červeného vína a medu, s přísadou stromové kůry a bylinek. Každá láhev může být originál, protože každý výrobce ji připravuje jinak sladkou, jinak hořkou…každopádně tento nápoj má údajně léčivé účinky a působí jako afrodisiakum.
Z nealkoholických nápojů jsou to pak výborné 100% ovocné džusy, šťávy z citrusů, voda z kokosových ořechů, ovocné mléčné koktejly aj.
Prodává se zde také pivo a to jak v plechovkách, tak především v láhvích. Nejznámější pivo na ostrově je Presidente, Bohemia nebo Quisqueya.
Speciality dominikánské kuchyně
Asopao – rizoto
Callaloo – polévka z listů tara s masem nebo korýši
Casabe con ajo – chlebové placky s česnekem
Cazuela de mariscos – mořské plody (čerstvé, nebo dušené s rajčaty, česnekem a kořením)
Cocoyuka – kokosový koláč s ovocem
Empanadas, empanaditas de catibía– taštičky z maniokové mouky
Fritos maduros/platanitos – smažené banány/smažené zelené banány
Frituras de batata – smažené sladké brambory
chicharrones de pollo – smažené kuřecí kousky obalené v těstíčku
Chivo asado/guisado – pečené/dušené kozí (nebo jehněčí) maso
Locrío de cerdo – rýže s opečeným vepřovým masem
Mofongo – pikantní směs masa a banánů
Morcilla – tmavá tlačenka
Pastelitos, pastelones – pirohy plněné mletým masem
Pescado con coco – ryba v kokosovém mléce
Pollo al carbón – pečené nebo grilované kuře
Quipes – slané lívancové šišky plněné masem
Rosqueticos – smažené kroužky z kukuřičného těsta
Habichuelas Guisadas – oblíbeným levným zdrojem bílkovin v Latinské Americe luštěniny. V Dominikánské republice se s oblibou vaří Habichuelas Guisadas, což jsou dušené červené fazole podávané s oblíbenou bílou rýží.
Pollo Guisado – dušené kuřecí maso ve velmi chutné omáčce s výraznou chutí.
Sancocho de siete carnes – asi nejtypičtější dominikánské jídlo. Ačkoli se Sancocho se vaří v mnoha zemích Střední Ameriky, každá z nich má svůj typický recept. Sancocho v Dominikánské republice se vaří ze sedmi typů masa ze čtyř zvířat. To vše se dusí společně s velkým množstvím kořenové zeleniny a plntain banánů, čímž výsledně vzniká hustá sytá směs masa ve výborné omáčce. Někdy se sancocho vaří zjednodušeně jen z hovězího, případně kuřecího masa.
Tostones – příloha, která je oblíbená i v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky. Tostones jsou na dvakrát osmažené nezralé platanos – banány, které se podávají jako příloha k jídlu, anebo jsou součástí větších jídel.
Dominikánské zvyky
Stejně jako v každé jiné zemi má i Dominikánská republika své zvyky a tradice. Jelikož se jedná o křesťanskou zemi, jsou pro obyvatele ostrova velmi důležité státní i církevní svátky, které jsou vítanou příležitostí k bujarým oslavám. Nejvýznamnější slavností roku je karneval, který vrcholí na Den nezávislosti, tedy 27. února, velkolepým maškarním průvodem tanečníků, zpěváků a muzikantů. V průběhu celého roku se slaví fiesty na počest regionálních duchovních patronů. Důležité jsou samozřejmě Vánoce, Svatodušní svátky a Santa Semana (pašijový týden o Velikonocích).
Tanec Merengue
Merengue je přímo národním symbolem Dominikánské republiky. Je to jedna z nejtypičtějších věcí, se kterou se na ostrově můžete setkat. Tento tanec přesně odráží charakteristické rysy Dominikánců, který je temperamentní, vášnivý a hravý. Tancem vyjadřují svou radost ze života a únik před každodenními starostmi. Tančí ho mladí i staří, běloši i černoši, tanečním parketem může být ulice, pláž, bar, prostě cokoli a kdykoli. Chytlavá, melodická hudba merengue zaznívá v různých úpravách ze všech rádií a amplionů, je velmi pravděpodobné, že poprvé ji uslyšíte už na letišti, hned po příletu, ale největším zážitkem je poslechnout si produkci živého orchestru. Vedle merengue jsou oblíbenými tanci také salsa, pocházející z Kuby, a bachata, která se liší rytmem, držením partnerů a krokovými variacemi. Smyslnost a nápaditost mají společnou.
Kohoutí zápasy
Kohoutí zápasy jsou pro někoho lidová tradice a součást kulturního dědictví země, podobně jako korida ve Španělsku, pro jiné je to týrání zvířat a primitivní zábava, která nemá v jednadvacátém století co pohledávat. Tak jako tak, především na venkově jsou stále velmi populární. V mnoha vesnicích pro tyto účely existuje jakási krytá aréna, kde na kruhové písečné ploše uprostřed se souboj odehrává a diváci sedí nebo stojí na stupíncích kolem dokola, jako v amfiteátru. Kohouta do zápasu přihlašuje jeho majitel a trenér v jedné osobě, většinou se vzájemně vyzývají největší rivalové ve vesnici. Diváci pak uzavírají sázky na vítěze. Zpravidla se nebojuje na život a na smrt, cílem je druhého kohouta vytlačit mimo vyznačené „hřiště“ nebo mu vytrhat co nejvíce peří. Samozřejmě se ale může stát, že kohout bude zraněn, např. si zlomí křídlo, nebo v důsledku poranění vykrvácí. Majitelé své svěřence na zápasy vybavují ostrými umělými drápy a speciální „čepičkou“ jim chrání hlavu. Celé to vypadá opravdu groteskně.