Turistické zajímavosti

Turistické zajímavosti o Dominikánské republice

Co zajímavého byste měli vědět o Dominikánské republice?

Dominikánská republika to je místo, kde najdete 19 národních parků, 15 přírodních rezervací, 5 klimatických pásem a to vše na jednom ostrově, který je ze severu omýván Atlantikem a z jihu Karibským mořem. Není tedy divu, že když poprvé tuto zemi spatřil zámořský návštěvník, Kryštof Kolumbus, označil ji za ráj na zemi. Přírodní bohatství ale neleží jen na ukázkových plážích. V Dominikánské republice najdete jeskyně s indiánskými malbami, krasová jezírka, pouštní duny i tropické pralesy. Tento ostrov nabízí svým návštěvníkům bohatou flóru a faunu, krásné písečné pláže a azurové moře, národní parky, vodopády i historická města.

V Dominikánské republice najdete místa ideální pro strávení odpočinkové i aktivní dovolené. Objevujete rádi nová místa a máte rádi dobrodružství? Pak jste tu správně! Na tomto krásném karibském ostrově můžete v jeden den zažít hned několik dobrodružství: dopoledne objevovat krásy historického města, odpoledne zažít adrenalinové dobrodružství při zdolávání vodopádů a pak si dát Piňa Coladu a odpočívat na pláži.

V Dominikánské republice si na své přijde úplně každý. Všechny oblasti Dominikánské republiky nabízí výborné možnosti pro sportovní nebo dobrodružné aktivity, ale i nádherné pláže k relaxaci s křišťálovou vodou:

  • Mezi vyhledávané oblasti pro adrenalinové sporty patří Jarabacoa a Constanza. Zde můžete vyzkoušet jízdu na kánoi nebo raftu a  zdolat divokou řeku, projet se terénním automobilem nebo vylézt na horu Pico Duarte (3 175m).
  • Pokud se vydáte do Pedernales, Bahoruco, Baní, Azua nebo Barahona, pak můžete užít relaxaci na nedotčených plážích, objevit laguny nebo objevit nádherné duny z písku.
  • Pokud jste milovníky adrenalínových vodních sportů, pak se určitě vydejte na severovýchodní pobřeží poblíž Puerto Plata, Cabarete. Zde můžete vyzkoušet hluboké ponory, windsurfing, kiteboarding nebo shlédnout nádherné vodopády.
  • Poloostrov Samaná nabízí svým návštěvníkům nádhernou přírodu, národní parky a překrásné písečné pláže. Je obrovským lákadlem milovníků kytovců, kteří sem každý rok připlouvají vychovat svá mláďata.
  • Oblast Punta Cana je oblíbeným turistickým letoviskem, kde je čilý cestovní ruch s bílými plážemi a špičkovými hotely, tedy ideální místo pro váš odpočinek a objevování podmořského světa Karibiku.

Kuriozity v Dominikánské republice

  • Dominikánská republika je v Karibské oblasti na prvním místě v biodiverzite neboli v rozmanitosti přírody, která je dána tím, že se tu nachází devět odlišných přírodních zón (tedy všechny kromě zóny sněhu a věčného ledu).
  • v Dominikánské republice se nachází nejvyšší hora Karibiku–Pico Duarte (3.087m) v národním parku Armando Bermúdez a zároveň Jezero Enriquillo je největším solným jezerem Karibiku (350 km2) a současně nejnižším karibským bodem (40 m pod úrovní moře)
  • Enriquillo je jedno z mála slaných jezer na světě, která jsou obývána krokodýly, nachází se zde významná populace krokodýla amerického, ale  žije zde také např. endemický leguán nosorohý a leguán Ricordův a několik druhů plameňáků.
  • v Dominikánské republice roste největší les jehličnanů z celých Antil – pohoří Sierra de Bahoruco
  • Dominikánská republika má nejvyšší počet (36%) endemických rostlin, což v překladu znamená rostliny, které se vyskytují jen zde
  • v Dominikánské republice se nachází mnoho vodopádů a nejvyšší vodopád – „Salto de Aguas Blancas“ (83 m) u města Constanza v Jarabacoa
  • v Dominikánské republice najdete největší počet jeskyň z Antilských ostrovů.
  • Jeskyně v DR mají největší počet nástěnných indiánských maleb na světě
  • u břehů Dominikánské republiky se shromažďuje v zimním období největší počet (až 3000 jedinců) velryb – keporkaků z celé oblasti
  • Ve městě Pueto Plata je jediná lanovka „Teleférico“ v karibské oblasti

Nejvyšší vrchol karibiku Pico Duarte

Nejvyšší vrchol Karibiku Pico Duarte

Jezero Enriquillo a krokodýl americký

Jezero Enriquillo a krokodýl americký

Keporkak u břehů Samaná

Keporkak u břehů Samaná

Indiánské nástěnné malby v jeskyních

Indiánské nástěnné malby v jeskyních

Památky Dominikánské republiky

Basilica Cathedral of Santa María la Menor

nebo se jí také říká Catedral Primada de America

Katedrála Santa María de Menor v dominikánském hlavním městě Santo Domingo je nejstarší katedrálou latinské Ameriky a tzv. Nového světa. Výstavba začala v roce 1512 a řídil ji biskup García Padilla. Na počátku zde stál pouze jednoduchý kostel. Příjezd Alejandra Geraldiniho v roce 1519 se stal příčinou změny plánů a následné výstavby honosnějšího chrámu. K vysvěcení katedrály došlo v roce 1541 a v roce 1546 ji papež Pablo III. ustanovil Metropolitní katedrálou a první katedrálou všech domorodých obyvatel. Architektem stavby byl Alonso Rodríguez, který později projektoval také Mexickou katedrálu Catedral de México.

Je to jedna z nejvýznamnějších staveb koloniální doby, v které najdeme najednou kombinace  několik stylů. V katedrále je barokní oltář, má gotickou střechu a brány a také dvanáct kaplí v renesančním stylu.

Katedrála má tři lodě dlouhé 23 metrů a jednu hlavní loď o délce 54 metrů. Sahá do výšky 16 metrů a celá stavba zabírá plochu 3000 m2.

V katedrále se ukrývají  zachovalá umělecká díla: malby, dřevořezby, nábytek a náhrobní kameny.

Traduje se, že v katedrále v Santo Domingu byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.

Basilica Cathedral of Santa María la Menor
vnitřní prostor Basilica Cathedral of Santa María la Menor

Palác Alcázar de Colón

Tento palác byl rodinný dům Columbů. Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v Santo Domingu. Palác Alcazar de Colon byl postaven v letech 1510 a 1514 a hostil po staletí španělské dobyvatelé. V 18. století byl opuštěn a až v roce 1955 zrekonstruován a přeměněn na muzeum věnované synu Kryštofa Colomba, místokráli a druhému admirálu Donu Diegovi Columbovi, který zde také žil se svou ženou Marií de Toledo.

Muzeum Alcázar de Colón vystavuje bohatou sbírku více než 800 položek (nábytku, soch, tapisérií, keramiky a obrazů datovaných od 13. do 20. století).

Palác Alcázar de Colón

Altos de Chavón

Altos de Chavón je místem, jako žádný jiný na ostrově. Je to vlastně středomořská vesnice z  16. století v srdci dominikánského venkova v oblasti La Romana. Tento skvost je pečlivým dílem dominikánského architekta Jose Antonio Caro a italského mistra designu Roberto Coppa. Každý detail Altos de Chavón byl ručně vypracovaným dílem místních řemeslníků.

V obci je kulturní centrum pro obyvatelé, turisty i umělce z celého světa. Aktivní ateliéry pro umělce, kteří vytvářejí svá díla z keramiky na tkaních, sítotiskem,a to všechno i s dlážděnými uličkami podél obchodů a butiků vytváří  jedinečnost tohoto místa.

Umělecká galerie představuje díla dominikánských umělců, stejně jako umělců z celého světa. Altos de Chavón je také domov pro renomované Altos de Chavon School of Design, který je přidružený k Parsons School of Design v New Yorku.

Navštívit tu můžete archeologické muzeum, které nabízí pohled do fascinující historie této oblasti, kostel sv. Stanislause a amfiteátr až pro 5000 lidí s úžasným výhledy na řeku Chavon a Karibské moře.

Altos de Chavón
amfiteátr Altos de Chavón

Náměstí v Santo Domingu Parque Colon

V srdci města najdeme historickou Koloniální zónu, tzv. Parque Colon, kam míří první kroky většiny turistů, které město navštíví. Mezi nejvýznamnější památky patří katedrála Primada de Américas, první univerzita a nemocnice Nového světa a dále palác Alcázar de Colón, ve kterém žil syn Kryštofa Kolumba Diego spolu s manželkou Marií de Toledo. Uličky ve čtvrti Las Damas jsou pouze pěší zónou a na výběr tu máte z velkého množství kaváren, restaurací a obchůdků se suvenýry. Další památkou je maják Faro de Colon ve tvaru kříže. Děti si zamilují interaktivní muzeum, dospělí největší botanickou zahradu Karibiku, skvělé nákupy a různé kulturní akce, např. víkendové party „Santo Domingo de Fiesta“, kde si na náměstí Plaza de Espaňa můžete zatančit spolu s Dominikánci merengue a bachatu, ochutnat vynikající gastronomii a poznat tak blíže dominikánský folklor.

Náměstí v Santo Domingu Parque Colon

Santiago de Caballeros

Díky svému rozvoji je dnes druhým největším městem Dominikánské republiky a je považováno za umělecko – kulturní metropoli. Najdete zde velmi kvalitní univerzity, například Universidad Technologica de Santiago.

Mezi nejdůležitější památky ve městě patří památník Monumento a los Heroes de la Restauracion, který je současně považován za charakteristický symbol města. Byl postaven na zakázku tehdejšího diktátora Rafaela Leonida Trujillo a je vysoký 70 metrů. Slouží současně i jako vyhlídková věž, odkud se vám nabízí nádherný výhled na celé údolí Cibao.
Za zmínku stojí i katedrála Catedral de Santiago de Apostol, která byla postavena v neoklasicistním stylu v letech 1865-1895. Nenechte si také ujít návštěvu zdejších muzeí. Například Museo Folklorico Tomas Morel, kde jsou vystaveny karnevalové masky.

Santiago de Caballeros

Pevnost Ozama

Pevnost Ozama, neboli  Fortaleza Ozama je hrad ze 16. století nacházející se nad řekou Ozama, podle které také dostal své jméno. Pevnost leží při vstupu do hlavního města Dominikánské republiky Santa Dominga a je nejstarší vojenskou stavbou na obou amerických kontinentech. V centru stavby se nachází Věž pocty. Hrad byl postaven jako strážící vstup do města a bránící před útočníky přicházejícími z moře. Stavba začala v roce 1502 a byla provedena tak dobře, že hrad fungoval jako vězení až do 60. let 20. století, kdy byl přestavěn a otevřen veřejnosti. Společně s historickým jádrem Santa Dominga figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pevnost Ozama

Fortaleza San Felipe

Fortaleza San Felipe je historická španělská pevnost, která se nachází v severní části Dominikánské republiky ve městě Puerto Plata . Byla postavena k ochraně města, proto má také svou velmi strategickou polohu s výhledem na Atlantický oceán a vždy chránila vjezd do přístavu města  před piráty. Je to jediný pozůstatek ze 16. století, který se ve městě dochoval.

Pevnost byla dějištěm jedné z mála pozemních bitev ve válce s USA v květnu 1800. Jinak byla fortaleza San Felipe používána při různých příležitostech v celé jeho historii jako vězení, kde byl například uvězněn i jeden ze zakládajících otců, Juan Pablo Duarte.

Pevnost byla přeměněna v roce 1965 na muzeum, v roce 1972 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 1983 byla slavnostně otevřen pro veřejnost.

Fortaleza San Felipe

Centrum Puerto Plata

V historickém centru Puerto Plata stojí proslulé viktoriánské domy, mezi nimiž se klikatí úzké uličky dýchající starobylou atmosférou. Srdcem města je náměstí Parque Central nebo se mu také přezdívá náměstí nezávislosti Plaza Independencia. Park byl postaven v 19. století jako jeden z darů vojenského a prozatímního prezidenta Gregorio Luperona. V té době bylo město Puerto plata  krátce hlavním městě Dominikánské republiky.

Park je obklopen typickými viktoriánskými budovami, v čele s katedrálou Catedral San Felipe. Ve středu náměstí se nachází dvoupodlažní altán Victorian Times s osmibokým půdorysem.

 

Dnes je Parque Central jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě, kde se konají koncerty, slavnosti,  divadelní představení a jiné významné události města.

Centrum Puerto Plata

Nacional Palace

Národní palác nebo také  Palacio Nacional je stavba v hlavním městě Santo Domingu, kde sídlí kanceláře exekutivy (předsednictví a místopředseda předsednictví) Dominikánské republiky.

Budova je postavena v umírněném neoklasicisním slohu. Navržena byla  italským architektem Guido D’Alessandro na popud tehdejšího prezidenta Rafaela Trujillo a byla zahájena dne 27. února 1944 při 100. výročí nezávislosti Dominikánské republiky.

Národní palác je považován za jeden z nejkrásnějších budov postavených v Dominikánské republice.

 

Nacional Palace