Místní doprava a letecké spojení

Letecké spojení do Dominikánské republiky

Dominikánská republika leží přibližně 8100 Km od ČR (Prahy) vzdušnou čarou. Let obvykle trvá kolem  10 hodin čistého času tam a o něco málo méně hodin zpátky. Momentálně žádný letecký dopravce nenabízí přímé spojení z Prahy (PRG) do Dominikánská republika, na letiště Puerto Plata (POP). Cesta z Pražského letiště Václava Havla až do Dominikánské republiky se díky přestupu, většinou v Německu, může značně protáhnout.

Let a doba letu do Dominikánské republiky

Letecké spojení mezi Dominikánskou republikou a Evropou nabízí několik leteckých dopravců. Bohužel mezi Prahou a letištěm v Dominikánské republice není žádný přímý spoj, je tedy pokaždé nutné absolvovat alespoň jeden přestup.

Aktuální informace o leteckém spojení ZDE

Letiště v Dominikánské republice

Dominikánská republika turistům nabízí rovnou 6 mezinárodních letišť, z nichž 3 jsou využívána pro letecké spoje s Evropou. Největším a nejvíce vytíženým letištěm je Punta Cana. Dále se lítá na letiště Santo Domingo a Puerto Plata.

  • mezinárodní letiště Punta Cana (Punta Cana)
  • mezinárodní letiště Las Américas (Santo Domingo)
  • mezinárodní letiště Gregorio Luperón (Puerto Plata)
  • mezinárodní letiště Cibao (Santiago de los Caballeros)
  • mezinárodní letiště La Romana (La Romana)
  • mezinárodní letiště Samaná El Catey (poloostrov Saman)

Vyhledávání leteckých spojů:

Hledání letenek do Puerto Plata

let do Dominikánské republiky
letadla Eurowings

Místní doprava

Infrastruktura v Dominikánské republice je dobře rozvinutá, a není tak problém se dostat do všech místních měst či turistických destinací. V Dominikánské republice se jezdí na pravé straně. Pokud silniční značení nepřikazuje jinak, platí na celém území Dominikánské republiky následující omezení rychlosti: v obci: 40 km/h, mimo obec: 80 km/h, na dálnici: 120 km/h.

Možnosti dopravy jsou zde velmi rozmanité. Na své cesty si můžete půjčit automobil nebo využít jednu z možností místní dopravy – autobusy, carros publicos, guaguas, taxi, metro či třeba motoconchos.

Autem po Dominikánské republice

Pro mnohé je asi nejpohodlnějším dopravním prostředkem mít k dispozici vlastní automobil. Autopůjčovny, které nabízejí nejrůznější typy aut, najdete například už na letištích a téměř na každém rohu většího města. Najdete zde například společnosti: American International, Avis, Budget, Payless, Dollar, Nelly, MC Auto a Europcar Je však nutno upozornit, že autopůjčovny nejsou v Dominikánské republice příliš levné. Ceny se pohybují kolem 55 € za den bez pojištění. Velmi vysoké částky si autopůjčovny účtují za případná poškození vozu, a je proto důležité si půjčované auto dobře prohlédnout a auto s poškozením si nikdy nepůjčovat. Pro cesty do hor, lesů a na některé pláže je nejlepší zvolit auto typu džíp s náhonem 4×4, tzv. džípeta. K zapůjčení automobilu je nutné mít alespoň 21 let a být držitelem platného řidičského průkazu a mezinárodního řidičského průkazu. Maximální povolená rychlost v obci je 40 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Řidič může mít při řízení maximálně 0,3 ‰ alkoholu v krvi, ale policie vybavená trubičkami na měření alkoholu v krvi tu příliš není, zato moc rádi rozdávají pokuty za nepřipoutaní pásy. Autosedačky pro děti se tu příliš neřeší. Používají je jen cizinci pro úplně nejmenší, místní přepravují své ratolesti v náručích na motorkách. Tedy za dítě bez sedačky tady určitě pokáráni nebudete. Je však zapotřebí být při řízení auta v Dominikánské republice velice opatrní. Po ulicích jezdí velké množství motorek, které příliš nezajímají pravidla silničního provozu, předjíždějí ze všech stran a klidně projedou i na červenou. Motorka má zkrátka vždy přednost a jako cizinec budete při dopravní nehodě vždy vinen vy!

Velice opatrní buďte při řízení auta v noci. Silnice jsou po setmění nepřehledné, lidé na ulicích neosvětleni a všechna auta používají po celou dobu jízdy dálková světa, takže budete zcela oslepeni!

silnice v Dominikánské republice
ulice Dominikánské republiky

Autobusová doprava

Levným a poměrně pohodlným způsobem dopravy může být autobus. Autobusovou dopravu zde zajišťují čtyři hlavní společnosti, z nich všechny již vlastní pohodlné autobusy s klimatizací. Ani cesta na větší vzdálenosti tak nemusí být problém.

Turisty nejvyužívanějším způsobem dopravy jsou místní autobusy, které jsou poměrně levným i pohodlným způsobem dopravy po ostrově. Autobusy jsou provozované nejčastěji společnostmi Caribe Tours a Metrobus.  Jezdí větší vzdálenosti, podle jízdního řádu a ani nemívají velká zpožděním. Jsou to povětšinou novější vozy vybavené i klimatizací a zkušenými řidiči, kteří snadno zvládnou i složitou dopravní situaci.

TAXI

Taxíky běžně parkují před hotely, letišti a u autobusových zastávek. Stanoviště bývá označeno tabulí a jsou zde uvedeny ceny pro jednotlivá pásma. Ve velkých městech si musíte taxi přivolat telefonem, jeho příjezd trvá většinou okolo 5 minut. Ve vozech nejsou taxametry, proto je nutné dohodnout se na ceně před jízdou.

autobusová doprava Caribe Tours Dominikánská republika
taxi Dominikánská republika

Guaguas

Guaguas je název pro místní autobusy, které zajišťují levný spoj mezi městy a vesnicemi, na nepříliš velké vzdálenosti, například na severním pobřeží Dominikánské republiky máme Guagua podél hlavní silnice mezi Puerto Plata a Rio San Juan (Cabarete, Sosua), tedy spojuje cca cca 100km. Tyto mikrobusy pro 15 osob jsou obvykle naplněné až po okraj někde kolem 25 lidmi, několika kohouta a určitě několika rozkošnými miminky. Oprávněný Guaga poznáte podle toho, že bude mít nálepku s vyznačením trasy na spodní nebo horní části čelního skla.  Guaguas dělají časté zastávky, takže jsou pomalejší než motoconchos nebo carritos, což z nich však dělá velmi levný způsob dopravy. Řidiči si ale velmi často a rádi přidávají daň pro turisty, takže nebuďte překvapeni, pokud budete platit 50 pesos místo 25 pesos na 30km. Nebojte se smlouvat o ceně, vaše navržená částka vám buď projde a nebo bude zamítnuta. Cestování s Guagua je skvělý a bezpečný způsob cestování po ostrově, který místní obyvatelé využívají při  jejich každodenní činnosti. Tyto autobusy ale nemají přesné jízdní řády, jezdí ale pravidelně po předem určené trase. Díky tomu, že řidiči troubí na velkou trubku na autě vesměs na každého, koho vidí stát u silnice, je prakticky nemožné Guaguas přehlídnout. Spolu s řidičem cestuje i mladík, takový řidičův asistent „Cobrador“, který většinu cesty tráví tím, že je vykloněný z okénka, křičí název cílové destinace a máváním se kolemjdoucích ptá, zda chtějí nastoupit.  Je také dobré vědět, že Guaguas nejezdí v noci!

Guagua v Cabarete

Carritos, Carros públicos

Dalším z možného způsobu využití dopravy v Dominikánské republice jsou tzv. Carritos nebo také Carros públicos nebo-li „veřejně auta“ či „veřejné taxi“. Jsou to většinou starší modely Toyota Corolla a jiných podobných osobních aut, které cestují podél hlavní silnice mezi městy a vesnicemi, na jejichž střechách je vždy napsaná cílová destinace. Zatroubením dává řidič najevo, že má v autě volná místa a může vás svézt. Hlavní rozdíl mezi klasickým taxi a tímto způsobem dopravy spočívá v tom, že oproti taxi s vámi v Carro público pojedou i další cestující, kteří míří stejným směrem. Pokud uvidíte takové auto, které jede vaším směrem nebo má dokonce napsanou vaší cílovou stanici na střeše, stačí kdekoliv na ulici jen mávnout a nastoupit. Pokud nezastaví, tak to znamená, že už pro vás nemá místo a musíte si tedy počkat na další. Důležité je se domluvit kam jedete a cenu ještě před nastoupením do auta, jinak hrozí různá nedorozumění či komplikace. Je také dobré mít u sebe drobné nebo přesnou částku, protože tito řidiči často nechtějí nebo nemají jak vrátit. Vzhledem k tomu, že se rychle zaplní a nedělají tolik zastávek jako Guaguas je tento způsob dopravy rychlejší a za dobrou cenu, která je asi 35 pesos na 15km. Na rozdíl od Guagua jezdí tyto veřejné taxi i večer, očekáváme však, že jízdné se po setmění zdvojnásobí.

Carrito v Cabarete

Motoconchos

Motoconchos jsou v podstatě taxi na motorkách. Tento způsob dopravy je ideální pro přejezdy na kratší vzdálenosti. Naopak na delší vzdálenosti se Motoconchos moc nedoporučují. Jednou z hlavních věcí je bezpečnost, protože pro spolucestující nejsou k dispozici helmy a navíc místní řidiči motor mají tendenci jezdit rychle a téměř bez předpisů. Nebojte se, že byste během dovolené na motoconchos nenarazili, jsou všude, téměř na každém kroku. Budou se vám nabízet i když budete stát u silnice s velkým kufrem, stojí také u každého obchodu a občas se také může stát, že vám řidič bude nabízet jízdu i přesto, že už jednoho pasažéra veze. Je dobré se dohodnout na ceně, než si sednete na motocykl a mít u sebe vždy drobné, protože řidiči je nemají. Motoconcho jezdí i večer, ale pozor! Po západu slunce se ceny zdvojnásobí a je důležité se ujistit, že řidič nepil alkohol a  že mu fungují na motorce světla, a tím pádem bude vaše jízda bezpečná. Když si najdete motoconcho, kterému důvěřujete, můžete ho požádat o telefonní číslo a zavolat mu, když chcete vyzvednout, ať už jste kdekoliv. Cena je přibližně 50 pesos za 15km.
Místní tip: Z motorky vystupujte vždy na levou stranu, tlumič výfuku jsou velmi horký!!!

Motoconcho v Cabarete