Města severního pobřeží Dominikánské republiky – Puerto Plata, Sosúa a Cabarete
Puerto Plata
Severní pobřeží Dominikánské republiky tvoří provincie Puerto Plata s hlavním a zároveň největším městem Puerto Plata. Oficiální název tohoto přímořského města je San Felipe de Puerto Plata. Dějiny Dominikánské republiky se začali psát roku 1492, kdy ostrov objevil mořeplavec Kryštof Kolumbus. Čtyři roky poté, tedy v roce 1496 založil město jeho méně slavní bratr Bartoloměj Kolumbus, který byl natolik okouzlen lesknoucí se mořskou hladinou, že nazval toto místo „Stříbrný přístav“. Roku 1508 bylo město přejmenováno na Ciudad de San Felipe de Puerto Plata a až do roku 1605 bylo považováno za nejdůležitější přístav Nového Světa.
Ekonomika provincie Puerto Plata je významná pro pěstováním kávy, kakaa a tabáku. V okolí se také nacházejí významná naleziště jantaru, který je místní chloubou. V současnosti je severní pobřeží Dominikánské republiky oblíbeným turistickým centrem a tak není žádným překvapením, že cestovní ruch přináší této oblasti hlavní ekonomické příjmy.
Město Puerto Plata leží na úpatí 793 m vysoké hory Pico Isabel de Torres, na kterou vede jediná lanovka v celém Karibiku nazývaná „Teleférico“. Na hoře mohou turisté navštívit botanickou zahradu a vyfotit se s malou replikou sochy Krista Spasitele v Rio de Janeiru.
Před přístavem města se nachází pevnost ze 16. století, Fortaleza San Felipe, která byla používána až do doby Trujillovy diktatury jako vězení, a nyní slouží jako muzeum.
Centrum města tvoří Parque Central s kostelem a s dřevěnou pagodou. Město je také proslulé rodinným sídlem lihovaru Brugal, který je dnes už jen stáčírnou, muzeem a obchodem tohoto výborného rumu.
Puerto Plata je turistickým letoviskem, s počtem obyvatel 286 558 (2012), které má své krásné pláže od Cofresi až po letoviska Sosúa a Cabarete a najdete zde ubytovací zařízení všech kategorií. Město je může chlubit i delfináriem Ocean World Adventure Park, které je stále cílem velké řady turistů. Do přístavu připlouvá denně několik výletních i zámořských lodí. Je velice oblíbené i díky vlastnímu mezinárodnímu letišti Gregorio Luperón International Airport Puerto Plata.
Poznejte krásy města Puerto Plata i jeho okolí během našich výletů! Pro více informací: http://dominikanska-reality.cz/vylety/
Sosúa
Historie města Sosúa
Sosúa je nejmladším městem Dominikánské republiky, které bylo založeno v roce 1938 židovskými přistěhovalci. Dominikánský prezident a diktátor Rafael Trujillo otevřel v roce 1938 hranice do země a velkoryse se nabídl poskytnout azyl Židům, jimž hrozilo v Evropě vyhlazení nacisty. Mezi uprchlíky byli Židé z tehdejšího Československa, Rakouska a Německa. Bohužel z původně plánovaných 100 tisíc jich do země v letech 1940 – 1945 dorazilo pouhých 650.
Tito lidé získali víza, přístřešek, 80 akrů půdy, 10 krav, mulu nebo koně a usadili se v dnešním městě Sosúa. Jednou z hlavních podmínek pro přijetí uprchlíků bylo, že oblast budou obhospodařovat. Měli nahradit tisíce haitských otroků, které Rafael Trujillo nechal vyvraždit. Dalším motivem pro přijetí Židů byla snaha tehdejšího diktátora „vybílit“ svůj národ. Pro svou nelibost černé rasy chtěl, aby se evropští muži oženili s dominikánskými ženami a zplodili s nimi potomky světlejší barvy pleti. Není tedy divu, že mezi uprchlíky byli většinou svobodní muži.
Protože přijatí židé byli lékaři, inženýři, právníci nebo umělci, kteří se zemědělstvím neměli žádné zkušenosti, nebyl pro ně nový život v Karibiku vůbec jednoduchý. Někteří však měli znalosti se zpracování masa a mléka, a tím tak dali základ pro ještě dnes fungující potravinářský průmysl s názvem Productos de Sosua.
Po válce většina Židů odešla za lepším životem do USA a menší část zůstala v Sosúa, kde jich dodnes žije asi 150. Mají ve městě svou synagogu, školu i muzeum věnované historii židovského osídlení. Některé ulice dokonce nesou názvy po německých Židech, např. ulice „Calle Dr. Rosen“.
„Tropical Zion„, jak se židovskému městečku Sosúa tehdy přezdívalo, se stalo středem turistického zájmu až v polovině 80. let minulého století. Vzhledem k okolnostem a velice krátké historii města zde nehledejte žádné historické památky. Dnes je Sosúa oblíbeným letoviskem pro americké, kanadské i evropské, převážně německé turisty, z nichž mnozí tu nalezli svůj nový domov.
město Sosúa dnes
Dnes je Sosúa, díky blízkosti mezinárodního letiště, oblíbeným místem pro turisty ze Severní Ameriky i Evropy. Najdete tu krásné pláže i přeplněné pláže s hotelovými komplexy, mezinárodní i místní restaurace a ulice plné obchůdků, kaváren, barů a nočních podniků. Jsou tu také supermarkety, malé obchody, tzv „kolmáda“, která jsou na každém kroku. Nechybí ani mezinárodní nemocnice s výbornou zdravotní péčí.
Všeobecně je dominikánská republika pro cizince bezpečnou destinací se stabilní vládou a rychle rostoucí ekonomikou, která je navíc cenově dobře dostupná a nabízí i zajímavé daňové pobídky. Nízké náklady na život, nízké ceny pronájmů, celková kvalita služeb a rozvinutá infrastruktura jsou hlavními důvody, proč sem míří čím dál více investorů z celého svět a důchodci se sem stěhují na penzi. Místní obyvatelé většinou žijí ve skromných domech ve městech a cizinci se stěhují do moderních domů v rezidenčních čtvrtí, kterých tu stále přibývá. Kvůli velkého množství přistěhovaleckých rodiny s dětmi, není divu, že jen ve městě Sosúa naleznete hned několik mezinárodních škol.
Sosúa od roku 1940
Cabarete
Cabarete je malé přímořské město na východ od Puerto Plata a pouhých 20 minut jízdy autem vzdálené od mezinárodního letiště. Pláže v Cabarete patří mezi desítky nejlepších pláží na světě pro windsurfaře, kitesurfaře a surfaře.
Toto město je historicky nezajímavé a až do 80. let 20. století téměř neobjevené a turisticky nevyhledávané místo. Rok 1980 je pro Cabarete zlomový, protože v tomto roce město navštívil jeden pár nadšených surfařů, kteří odhalili jeho tajemství. V průběhu několika let se stalo Cabarete tzv.„Metropolí kiteboardingu“. Vznikla pláž Kite Baech pro milovníky Kitesurfingu a proslulá surfařská pláž Playa Encuentro. Na dlouhém šestikilometrovém zálivu se začaly budovat hotely, komplexy apartmánů, restaurace, bary a diskotéky.
Každoročně městečko navštíví velké množství adrenalinových nadšenců, vyznavačů vodních sportů a milovníků slunce. Díky své poloze na severu ostrova, kde od Atlantiku fouká silný vítr zajišťuje výborné podmínky pro surfování. V období od února do poloviny srpna, je vítr ideální téměř každý den. Díky svým skvělým podmínkám se stalo Cabarete místem konání světové šampionáty v extrémních vodních sportech, které přitahují návštěvníky z celého světa. V únoru se v soutěži Master of the Ocean utkávají soutěžící o titul „Krále vln“. Unikátnost tohoto šampiónátu je v tom, že se zde na jediném místě soutěží hned ve čtyřech sportovních disciplinách: surfing, windsurfing, kitesurfing a stand up paddle surfing. V červenci se zde koná mistrovství světa ve windsurfingu a následně amatérská soutěž Cabarete Race Week, která pláž promění v improvizovanou a veselou slavnost.