Tipy a rady na dovolenou v Dominikánské republice

Praktické rady a tipy před dovolenou v Dominikánské republice

Připravila jsem si pro vás několik užitečných rad a tipů, než se vydáte na dovolenou do Dominikánské republiky. Na některé věci se nás často ptáte a tak se vám to pokusím všechno shrnout v tomto článku. Ještě bych ráda upozornila, že tento článek není psán jako všeobecná informace pro všechny cestovatelé, ale je konkrétně cílen pro naše hosty. Určitě z něj mohou čerpat také turisté, kteří se chystají do hotelu, ale pokud někdo volí cestu do Dominikánské republiky jako dobrodružství v horách, turistiku nebo pobyt v džungli, určitě se musí vybavit trochu jinak a lépe.

Užitečné rady na úvod

Před cestou do Dominikánské republiky není potřeba absolvovat nějaká speciální očkování

Turistické vízum na 30 dnů je již součástí letenky do Dominikánské republiky

Časový rozdíl vůči České republice je -5 hodin v době zimního času a době letního času je časový rozdíl -6 hodin.

Závěrem: Připravte tedy své okolí na to, že vy budete teprve vstávat, když oni už budou obědvat :-D, nebojte se žádných onemocnění a vydejte se na cestu!

Co si vzít s sebou

Klidně zapomeňte na hromady věcí. Nebalte si s sebou 10 modelů šatů a milión triček, to tady opravdu neunosíte. Plážové šaty vám budou stačit troje a trička tak 3-4. Určitě nějaké kraťasy, ale stejně většinu času budete trávit v plavkách.

Holky, boty na podpatku nechte doma! Místo nich si můžete vzít třeba boty do vody. Nezapomeňte na žabky, sandále nebo pantofle, které se stanou Vaší každodenní obuví.

Teplejší oblečení není vůbec potřeba, léto je tu po celý rok. Pokud i tak byste raději měli s sebou něco s dlouhým rukávem, vezměte si to na cestu do letadla, kde je klimatizace a kde oceníte plné boty, dlouhé kalhoty i dlouhé nohavice.

Kosmetiku, repelenty a opalovací krémy je možné si koupit na místě. Možná jsou trochu dražší, ale přeci se kvůli tomu nepotáhnete s velkým kufrem. 🙂

Ideální ochranou proti sluníčku jsou také vodní trička s ochranným UV 50+.

To nejdůležitější je platný cestovní pas, zdravotní pojištění, kreditní kartu a hotovost.

Ještě nezapomeňte sluneční brýle, klobouk nebo čepici a můžete vyrazit.

Závěrem: Klidně si s sebou táhněte kufr plný hadrů, stejně nakonec zjistíte, že z toho půlku nepotřebujete a že by se vám vše potřebné vešlo do „příručáku“.

Peníze s sebou a místní měna

 • místní měnou Dominikánské republiky je dominikánské peso DOP
 • v pesos lze platit úplně všude a je to nejvýhodnější způsob
 • nejlépe si s sebou vezměte USD, které buď vyměníte v místní oficiální směnárně za dominikánské pesos, nebo lze s nimi na určitých turistických místech také zaplatit (v pesos je to ale vždy výhodnější!)
 • do Dominikánské republiky lze cestovat také s EUR, které lze vyměnit v místní bance nebo směnárně za dominikánské peso v dobrém kurzu
 • pokud byste chtěli kdekoliv platit s EUR je to hrozně nevýhodné!
 • nejlepší kurzy jsou ve směnárnách Caribe Express nebo v bance Western Union, nedoporučujeme měnit peníze na ulici!
 • na letištích a v hotelích v Dominikánské republice jsou nevýhodné kurzy
 • nám můžete platit v USD, EUR nebo v DOP (doplatek za ubytování + výlety)
 • výhodné je mít s sebou platební kartu, se kterou můžete platit ve velkých supermarketech a některých restauracích
 • v Dominikánské republice také můžete vybírat z bankomatu, ale limity výběru jsou značně omezené a za jeden výběr si banka účtuje vždy poplatek
 • před cestou je dobré informovat svou banku, že budete kartou platit v zahraničí (mimo EU), aby Vám náhodou banka kartu nezablokovala.

Co nechat doma

Fény, kulmy a žehličky na vlasy nechte s klidným svědomím doma, tady Vám stejně nebudou fungovat!

V Dominikánské republice jsou všude zásuvky amerického typu, napětí je zde 110 -120 V/60 Hz, tedy evropské přístroje na 220 V nefungují!!!

Adaptér je nutný, protože zásuvky nejsou kompatibilní s evropskými přístroji a budete určitě potřebovat nabíjet si mobil, popřípadě kameru.

Adaptér seženete i na místě, ale můžete si ho vzít rovnou s sebou.

Velmi často dochází k výpadkům proudu a den bez elektřiny tu není žádnou katastrofou, ale stejně jako my, tak i jiná turistická místa, většina hotelů a restaurací mají své generátory.

Internet tu není všude úplnou samozřejmostí a většina hotelů ho má zpoplatnění a někdy dokonce pouze na recepci

U nás ve Villa Aris internet je, avšak kvůli železobetonovým zdem není jeho pokrytí ve všech pokojích. Venku u bazénu funguje perfektně.

Závěrem: Dominikánská republika je skvělým místem Vaší dovolené… slabá WIFI, vlasy větrem vyfoukané a výborný lahodný rum v ruce! 😀 

Kdy si naplánovat svou dovolenou v Dominikánské republice

Moc rádi bychom Vám řekli, kdy je nejlepší přiletět, kdy je nejméně srážek a nejvíce svítí sluníčko. Bohužel my počasí neporučíme. Samozřejmě, že bychom Vám všem přáli jen azurovou oblohu, ale to bohužel není možné. Dominikánská republika se nachází v subtropickém pásu s tropickým klimatem a aby mohla být zemí zelenou s krásnými lesy, řekami a vodopády, tak zkrátka a dobře, někdy pršet musí. Buďte ale v klidu žádný déšť netrvá věčně a léto je tu po celý rok.

Co bych Vám k počasí řekla:

 • sezónnost v Dominikánské republice udává hlavně fakt, že v Severní Americe a v Evropě je zima a lidi odjíždějí za teplem
 • hlavní sezóna je tedy daná od listopadu do března (jak se píše v průvodcích)
 • průměrné teploty jsou mezi 28 až 30 stupni (leden je nejstudenějším měsícem v roce kdy je přes den třeba i 27 stupňů)
 • podle vlastní zkušenosti mohu říci, že u nás bylo nejchladněji a to 20 stupňů v noci
 • koupání v moři je možné po celý rok, Atlantik je neskutečně teplý
 • možnost hurikánů hrozí v měsících září a říjnu, ale ničeho se nebojte, není to pravidelný jev a hlavně nic strašného se tady na severním pobřeží a vůbec v Dominikánské republice neděje, jen jeden den fouká a ráno už je zase krásně (už jsme zažili 1 v roce 2016 a 2 v roce 2017, v roce 2018 žádný nebyl)

Závěrem: Nedokážeme Vám zaručit skvělé počasí ani v měsících, ve kterých to slibují všichni ti chytří cestovní průvodci. Pokud přijedete na 14 dnů, tak si sluníčka užijete dosti. Nejdůležitější je kdy se to nejvíce hodí Vám a pak už přesvědčte se sami, že tady je krásně pořád! 🙂