O mě a kitesurfingu v Dominikánské republice

Kitesurfing v Dominikánské republice – Kite Beach v Cabarete

Před pár měsíci jsme se s manželkou a dvěma syny přestěhovali do Cabarete. Toto turistické městečko se nachází na severním pobřeží Dominikánské republiky poblíž města Puerto Plata. Letiště je vzdáleno cca.20 km, takže žádné dlouhé přejezdy na vysněné pláže.

kitesurfing v Cabarete Dominikánská republika Villa Aris
kitesurfing v Cabarete Dominikánská republika Villa Aris

V Čechách jsem celkem hodně lyžoval, protože jsem to měl z domu pár kilometrů na sjezdovky. Když jsme přijeli sem, bylo už předem rozhodnuto, za co vyměním prkýnka. Kitesurfing byla má platonická láska už z dob, kdy jsem několik měsíců žil na Mallorce a kde jsem kajťáky s obrovskými padáky mohl v roce 2000 poprvé obdivovat. Tenkrát mi nebylo dopřáno a ke kajtování jsem se nedostal.

Tady jsem se hned od prvních dnů znovu zamiloval a bylo vše jasné. Když by člověk viděl místní spoty, tak by pochopil, že jiná možnost ani nebyla. Pár minut od domu mám nejznámější dominikánskou pláž určenou pro vodní sporty – Kite beach, na kterou navazuje Cabarete beach. Je zde plno restaurací, barů, prodejen a půjčoven kite vybavení. Také je zde cca. deset kite škol, takže zde může s kitesurfingem začít opravdu každý. Zkušení instruktoři se postarají, aby při výuce nepřišel nikdo k úrazu. Kitesurfing je nádherný sport, ale také dosti nebezpečný. Člověk si hned od začátku musí vštípit zásady bezpečnosti, aby neohrozil své nebo zdraví někoho dalšího!!! Mluvím z vlastní zkušenosti. Hned po páté hodině kurzu jsem měl nehodu (byla to má chyba), takže jsem byl na tři týdny pěkně ozdobený sádrou na noze. A poté jsem musel ještě další tři měsíce čekat, než se opět vrátím a budu moc pokračovat.

Od té doby prostě nádhera a totální zamilování se do tohoto skvělého sportu. Nohu nemám uzdravenou ani po roce, ale to mi nebrání v tom, abych každý okamžik, kdy mám volno a kdy fouká min.12 uzlů nebyl na vodě. Prostě jsem tomu propadl. Tu volnost spojenou s adrenalinem nenahradí snad nic. Když jsem sám vzadu za reefem, tak si zpívám (podotýkám, že jsem to nikdy neuměl 🙂 ), řvu a nebo se jen tak zdravím s želvami, které tu každý den potkávám. Vrchol všeho, který jsem naposledy propásl, je tah velryb na konci března kolem místních břehů. Letos, i kdybych tam měl být od rána do večera, tak si to uniknout nenechám. Obrovská výhoda oproti „obyčejným“ suchozemcům…člověk vidí takové věci, o kterých se jiní můžou nechat jen zdát.

kitesurfing v Cabarete Dominikánská republika Villa Aris
kitesurfing v Cabarete Dominikánská republika Villa Aris

Severní pobřeží Dominikánské republiky je specifické tím, ze pomalu po celý rok, jen s malými výjimkami, zde fouká stále příznivý vítr od severovýchodu. Přesně ten vítr, který dělá všechny ridery, tak šťastnými. Každý moc dobře zná, jaké je to hrozné mít nafouklý kite na pláži, jen tak trochu se vlnící a každých pět minut čekovat aktuální počasí, kdy to konečně začne. Toto se tady moc často nestává, takže o to víc jsme tu šťastni  😉 .

Úplně každý si zde najde to své místo, kde si zajezdit. Třeba Playa Cabarete má trochu větší vlny. Kite beach o trochu menší a na La Boca (ústí řeky, které se vlévá do oceánu) nejsou vlny vůbec žádné. Pokud by nestačily tyto kajtové klasiky, tak tady jsou možnosti plnit si své sny na opravdu luxusních místech, kam se turista sám nikdy nepodívá. Například poblíž malého ostrůvku na otevřeném moři, kde nejsou výjimkou ani 2-3 metrové vlny a drtící 30 uzlový vítr, nebo na úplném flatu mezi mangrovníky a na dalších nádherných místech, na které se dostane jen člověk znalý místních poměrů a převážně pak pouze na lodi.

kitesurfing Dominikánská republika

Většinou zde začíná foukat až v pozdějších poobědových hodinách. Síla větru stoupá až do večerních hodinky, kdy se zase vše postupně uklidní. Přes noc fouká jen výjimečně. To je čas na odpočinek, pořádnou grilovačku s degustací místních, velmi kvalitních rumů a rozebírání zážitků z předcházejícího dne.

Nedovolil bych si o sobě říct, že jsem rider s velkými zkušenostmi, ale za ten roček si tady člověk zajezdí tolik, že v Čechách by na to potřeboval dva, tři roky a možná i víc ;-).

Když jsem do DR přijel, tak jsem si nikdy nemyslel, že budu pracovat s lidmi, ale vše se tak nějak postupně vyvrbilo a teď jsem za to šťastný, že tomu tak bylo. O to víc bych byl šťastnější přivítat u nás na domě nějakou tu spřízněnou kajtovou duši, abych nebyl na ty „suchozemce“ stále sám (oni to nikdy nepochopí, co si tam vzadu za reefem prožíváme 😀 ). V našem domě poskytujeme ubytování lidem, kteří chtějí trávit krásnou aktivní dovolenou a ne se jen tak válet na lehátkách u hotelu a čekat co jim naservíruji k obědu a večeři. Máme u nás ve Villa Aris možnost ubytovat max. 12 lidí. Dále pak jsou tu i možnosti pomoci s ubytkem v jiných apartmánech nebo hotelích.

V každém případě budu happy, až přijde ten den a já se o místní skvělé zážitky budu moc dělit s někým dalším 😉 !!!